Достапни линкови

Аман: Состанок на шефовите на дипломатиите на соседите на Ирак, без Иран


Министрите за надворешни работи од сите соседни земји на Ирак, освен Иран, одржуваат состанок во јорданскиот главен град Аман посветен на безбедносните мерки во рамките на подготовките на ирачките избори. Иранскиот шеф на дипломатијата Камал Карази го бојкотира состанокот поради изјавата на јорданскиот крал Абдула кој оцени дека Техеран се обидува ирачките избори да ги искористи за етаблирање власт на шиитиските муслимани во Ирак.
XS
SM
MD
LG