Достапни линкови

Загреб: Протести на неколку илјади луѓе


Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во Хрватска по повикот на претседателскиот кандидат Борис Микшиќ кој тврди дека со изборни неправилности бил спречен да влезе во вториот круг гласање. Микшиќ, американски бизнисмен од хрватско потекло, евро скептик, реалативно непознат во Хрватска, освои 17,8 насто гласови , а второ пласираната Јадранка Косор 20 проценти и таа на 16 јануари ќе му се противстави на Стипе Месиќ кој во првиот круг доби 49 насто гласови.
XS
SM
MD
LG