Достапни линкови

Москва: Државната компанија Роснефт го презема управувањето со дел од Јукос


Државната руска компанија Роснефт денеска ја презема контролата на дел од рускиот нафтен гигант Јукос, што поседува 17 насто од нафтените резерви на земјата и произведува еден милион барели нафта дневно. Државната компанија Роснефт наводно платила 9,4 милијарди долари за делот од Јукос.
XS
SM
MD
LG