Достапни линкови

Киев: Украина во итни преговори со Туркменистан за снабдување со гас


Украина започна итни преговори со Туркменистан за да спречи евентуално запирање на снабдувањето со гас од оваа земја денеска на полноќ. 50 насто од снабдувањето со гас во Украина доаѓа токму од Туркменистан, чиј министер за надворешни работи изјави дека потегот не е политички мотивиран, туку дека доаѓа како резултат на непостигнатиот договор меѓу двете страни.
XS
SM
MD
LG