Достапни линкови

Вилнус: Литванија затвора нуклеарна централа


Литванија денеска го започна затворањето на првиот блок од Идналина, атомска централа од типот на Чернобил. Капацитетот на централата ќе се намалува постепено и на крајот ќе биде целосно исклучена. Затворањето на нуклеарната централа е еден од условите што земјата треба да ги исполни за влез во ЕУ.
XS
SM
MD
LG