Достапни линкови

Москва: Телекомуникациската компанија Вимпел треба да плати 20 милиони долари додатен данок


Рускиот телекомуникациски гигант Вимпел соопшти дека добил прелиминарна нотификација оти треба да плати дополнителен данок од 20,9 милиони долари од 2002 години вклучително и казни. Вимпел Комуникејшен соопшти дека менаџерскиот тим на овој втор по големина оператор во Русија разгледува дали дали да обжали некои од барањата. Вимпел Ком во меѓувреме веќе е во преговори со даночните власти во врска со заклучоците од 2001-та кои компанијата ги јавно ги одби а според кои, за оваа година треба да плати данок од 157 милиони долари.
XS
SM
MD
LG