Достапни линкови

Техеран: Мустафа Моин про реформистички кандидат за претседател


Поранешниот ирански министер за образование Мустафа Моин е првиот про реформистички кандидат кој официјално ќе влезе во трката за претседател на изборите во Мај или Јуни. Негови против кандидати од страната на конзервативците се очекува да бидат поранешниот министер за надворешни работи Али Акбар Велајати и поранешниот командант на Револуционерната гарда Мохсен Резаи. Претседателот Мохамед Катами нема право да се кандидира за трет мандат.
XS
SM
MD
LG