Достапни линкови

Киев: Втор круг претседателски избори


Во Украина е во тек вториот круг од претседателските избори. Во трката за наследник на Леоднид Кучма се опозицискиот лидер Виктор Јушченко и досегашниот премиер Виктор Јанукович. Изборите се резултат на повеќенеделни демонстрации на опозицијата која тврди дека на гласањето на 21 ноември е извршена кражба на гласовите. Овие избори ги следат повеќе од 12 илјади меѓународни набљудувачи.
XS
SM
MD
LG