Достапни линкови

Свет: Денеска католички Божик


Една милијарда католици во светот денеска го слават Божиќ. Во Витлеем родното место на Исус Христос се собраа неколку илјади верници повеќе од минатите години, но сепак се уште помалку од 90-тите години на минатиот век. Во знак на подобрите израелско – палестински односи на привремениот палестински лидер Махмуд Абаз му беше дозволено да присуствува на прославата нешто што во изминативе години му беше забранувано на сега починатиот Јасер Арафат. Израелските војници на контролните пунктови им делеа бомбони на верниците, вклучително и палестинците. Во базиликата Свети Петар во Рим традиционалчна Божиќна порака за мир упати и папата Јован Павле Втори.
XS
SM
MD
LG