Достапни линкови

Киев: Уставниот суд отфрли дел од промените во изборната регултива


Уставниот суд во Киев денеска отфрли дел од промените во изборната регулатива како неуставни со што, според опозицијата и други посматрачи, може да биде доведена во прашање легитимноста на утрешните претседателски избори во Украина. Станува збор за промените за мобилноста при гласањето на лицата со ограничени здравје. Имено во Украина утре треба да биде повторен вториот круг претседателски избори. Актуелниот претседател Леонид Кучма ги повика двајцата кандидати премиерот Виктор Јануковиќ и опозиниониот Викотор Јушченко да независно од резултатите си подата рака на помирување поради единството на украинскиот народ.
XS
SM
MD
LG