Достапни линкови

Њујорк: Поднесена петиција од ирачки Курди за формирање курдска држава


Група ирачки курди поднесе во Обединетите Нации петиција потпишана од милион и 700 илјади курди кои бараат референдум за формирање независна курдска држава на северот на Ирак. Курдите, според оваа непартиска група, де факто на северот на Ирак во Јужен Курдистан под меѓународна заштита имаат независност. Во нивното соопштение се наведува дека курдите се етнички. културно и филозофски различни од ирачките арапи и дека минатите 80 години биле мета на репресија.
XS
SM
MD
LG