Достапни линкови

Западен Брег: Палестинците гласаат за локалните совети во 26 општини


Палестинците на Западниот Брег денеска гласаат за локалните совети на 26 општини. Ова се први локални избори по 30 години и за прв пат се појавија и кандидати на милитантната организација Хамас. На изборите се гледа како на тест за силата на Фатах чиј кандидат Махмуд Абас, по смрта на Јасер Арафат, е фаворит за претседател на изборите на 9 јануари идната година.
XS
SM
MD
LG