Достапни линкови

Букурешт: Втор круг претседателски избори


Во Романија е во тек втор круг претседателски избори. Околу 17 милиони граѓани со право на треба да одлучат дали претседателот на земјата во наредните пет години ќе биде сегашниот романски премиер Адријан Настасе или градоначалникот на Букурешт Трајан Басеску. Во првиот круг Настасе доби 40, а Басеску 34 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG