Достапни линкови

Газа: Експлозија во моментот на минување на ираелски трупи


Исламски екстремисти во Појасот Газа, активирале екплозив во во момент кога таму минували израелски трупи, при што еден војник загинал, а четворица биле повредени. Одговорноста за нападот ја презеде Хамас. Во престрелката, израелските сили убиле еден од напаѓачите. Привремениот палестински лидер Махмуд Абас побара од милитантите да ги прекинат нападите против израелците со цел да се овозможи непречено одвивање на палестинските претседателски избори, закажани за 9-ти јануари.
XS
SM
MD
LG