Достапни линкови

Киев: Украинскиот парламент расправа за измени во изборниот закон


Украинскиот парламент денеска расправа за измените во изборниот закон, предложени од опозицијата, со цел да се спречат можните манипулации на повтореното гласање од вториот круг претседателски избори, закажано за 26-ти овој месец. Пратениците ќе расправаат и за владиниот предлог за измени во Уставот со кои се намалуваат ингеренциите на претседателот на државата.
XS
SM
MD
LG