Достапни линкови

Њујорк: Поддршка од ЕУ за Кофи Анан


Европската Унија и Африканската Унија му дадоа подршка на генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан кој е под притисок на обвиненијата за корупција во рамките на поранешната програма на Светската Организација Нафта за Храна за Ирак. Обвинеието пристигна од американски сенатор, а претседателот Џорџ Буш ургираше да се откријат сите факти. На Анан претходно му стигна поддршка од другите постајани членки на Советот за Безбедност – Русија, Кина, Франција и Британија.
XS
SM
MD
LG