Достапни линкови

Киев: Парламентот расправа за уставни промени за намалување на ингеренциите на претседателот


Укаинскиот парламент ја продолжува дебатата за уставните промени за решавање на кризата произлезена од претседателските избори. Вчера двајцата ривали премиерот Јануковиќ и опозициониот кандидат Јушченко се согласија за редуцирање на власта на претседателот во корист на парламентот. Исто така постигната е согласност за тоа Врховниот суд да реши за жалбите на опозицијата дека изборите се местени во корист на владиниот проруски кандидат премиерот Јануковиќ. Тој пак од своја страна изјави дека изгласаната недоверба на неговата влада во парламентот е не легален чин кој тој нема да го почитува.
XS
SM
MD
LG