Достапни линкови

Атина: Писмо на грчкиот премиер до Џорџ Буш


Грчкиот премиер Костас Караманлис испратил писмо до американскиот претседател Џорџ Буш во кое вели дека американското признавање на уставното име на Македонија не помага за решавање на проблемот меѓу Атина и Скопје, пренесува агенцијата МИА. Во веста се додава дека Караманлис во писмото предупредил оти ако не биде најдено компромисно решение за спорот со името, тогаш Македонија не ќе може да смета на прием во НАТО и во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG