Достапни линкови

Шанси: Речиси 200 рудари заробени во рудник за јаглен


Речиси двесте рудари се заробени во рудникот за јаглен во кинеската провинција Шанси по силната експлозија на плин, пренесуваат кинеските медиуми. Само 80 рудари успеале да излезат од јамата по несреќата. До неа доаѓа една недела по пожарот во рудниците во северната провинција Хабеи во кој загинаа повеќе од 70 рудари. Кинеските рудници се сметаат за најнебезбедни во светот.
XS
SM
MD
LG