Достапни линкови

Москва: Разговори Путин - Чавез


Економските и трговските односи, како и енергијата и воени техничките односи меѓу Русија и Венецуела се темите за разговор меѓу претседателите Владимир Путин и Хуго Чавез денеска во Москва. Чевез вчера ги повика русите да инвестираат во нафтените и гасните проекти во Венецуела. Русија е втор светски извозник на нафта, а Венецуела – членка на ОПЕК е рангирана на петото место како земја извиозничка на нафта.
XS
SM
MD
LG