Достапни линкови

Либија: Дводневна посета на Жак Ширак


Францускиот претседател Жак Ширак денеска ја почнува дводневата посета на Либија. Тоа ќе бида прва посета на еден француски претседател од прогласувањето на независноста на Либија од Италија во илјада деветстотини пеесет и првата година. Ширак е само еден од повеќето европски лидери кои ја посетуваат Либија откако во минатата година претседателот Моамер ел Гадафи изјави дека ќе го отстрани оружјето за масовно уништување. Пред Ширак, таму беа Тони Блер, Силвио Берлускони и Герхард Шредер.
XS
SM
MD
LG