Достапни линкови

Најроби: Седница на Советот за безбедност на ОН


Советот за безбедност на Обединетите Нации на дводневната седница што почна денеска во главниот град на Кенија, Најроби, расправа за кризата во регионот Дарфур во соседниот Судан. Советот за безбедност за прв пат по четиринаесет години заседава надвор од своето седиште во Њујорк. Се очекува Советот да донесе резолуција со која ќе побара од суданската влада и бунтовниците да се договорат за запирање на над дваесет годишната граѓанска војна во таа земја.
XS
SM
MD
LG