Достапни линкови

Женева: Уапсен Германец под сомнение дека и помагал на Либија да изгради нуклеарна бомба


Германец е уапсен во Швајцарија под сомнение дека и помагал на Либија да изгради нуклеарна бомба. Тој меѓу 2001 и 2003 помагал да се направи гасна центрифуга за обогатуивање на ураниум кој се користи за нуклеарно оружје и за тоа добиол меѓу 2 и 4 милиони евра. Минатата година Либија соопшти дека се откажува од намерите да развие нуклеарно, биолошко или хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG