Достапни линкови

Техеран: Иранскиот парламент ќе расправа за договорот со ЕУ


Иранската државна агенција јави дека иранскиот парламент денеска зад затворена врата ќе расправа за договорот со Европската Унија околу нуклеарната програма. Се очекува, иранскиот преговарач Хасан Рохани да го информира парламентот за согласноста на Техеран за замрзнување на нуклеарната програма најмалку 3 месеци, додека не завршат преговорите со Унијата. Иранскиот парламент во минатиот месец зазеде став дека Иран има право развива нуклеарна технологија за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG