Достапни линкови

Каиро: Уште еден обид да се расчисти мистеријата за смртта на фараонот Тутанкамон


Египетските археолози се решени уште еднаш да се обидат да ја откријат мистеријата како починал египетскиот фараон Тутанкамон. Неговата мумија ќе биде извадена од гробницата и префрлена во каиро на ренгетнски испитувања, за да се утврди точната причина на смрта како и возраста во кој бил Тутанкамон кога починал пред речиси три илјади години.
XS
SM
MD
LG