Достапни линкови

Брисел: Оперативен план на ЕУ за решавање на блискоисточниот конфликт


Европската Унија подготви опреативен план за решавање на блискоисточниот конфликт. Планот ќе им биде презентиран на палестинските и израелските лидери за време на посетата на регионот на високиот представник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Хавиер Солана . Во меѓувреме американскиот државен секретар Колин Пауел изрази надеж дека за време на престојот во Египен на 22 ноември ќе има можност да се сретне со палестинските лидери, откако председателот Буш соопшти дека во рамките на вториот мандат ќе биде ангажиран во помошта за создавање автономна палестинска држава.
XS
SM
MD
LG