Достапни линкови

Скопје: Шеесетгодишнина од ослободувањето


Граѓаните на Скопје денеска со низа манифестации ја прославија 60-годишнината од ослободувањето на македонскиот главен град оф фашистичкиот окупатор. На свечената академија одржана по тој повод говореше претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, градоначалникот на Скопје Ристо Пенов и претседателот на скопската боречка организација Миле Стефановски. Градоначалникот Пенов денес ја промовоираше и новата автобуска станица, а вечерва на градскиот плоштад се одржува голем музички хепенинг.
XS
SM
MD
LG