Достапни линкови

Вашингтон: Буш и Блер за ситуацијата во Ирак


Британскиот премиер Тони Блер престојува во Вашингтон на разговори со американскиот претседател Џорџ Буш, главно за ситуацијата во Ирак и за можноста за заживување на блискоисточниот мировен процес. Блер е првиот лидер на една странска земја кој ќе се состане со Буш по неговиот реизбор во минатата недела. Се очекува Блер да изврши извесен притисок врз Буш со цел Вашингтон да преземе поактивна улога во посредувањето меѓу израелците и палестинците.
XS
SM
MD
LG