Достапни линкови

Берлин: 15 години од уривањето ан Берлинскиот Ѕид


Денеска во Германија се одбележува петнаесет годишнината од уривањето на Берлинскиот Ѕид. На главната церемонија во Берлин меѓу другите, ќе учествува и Хелмут Кол кој во тоа време беше канцелар на Германија. Сегашниот канцелар Герхард Шредер синоќа им оддаде признание на гермаците за нивниот придонес за мирното отстранување на комунистичката власт во Источна Германија.
XS
SM
MD
LG