Достапни линкови

Атина: Караманлис бара заедничка стратегија на партиите во Грција за спорот со името со Македонија


Грчкиот премиер Костас Караманлис, како што јавуваат грчките медиуми, побарал од сите политички сили заедничка стратегија со цел изнаоќање најдобро решение за земјата во случајот со името на Македонија. Ваквиот предлог грчките аналитичари го објаснуваат со фактот дека проблемот бил многу поголем отколку што се сметало во почетокот. Медиумите во Грција шпекулираат дека Атина добила потврда оти следувал нов бран на признавање на уставното име на Македонија.
XS
SM
MD
LG