Достапни линкови

Прага: Победа на опозицијата на локалните избори


Конзервативната граѓанска демократска партија на чешкиот претседател Вацлав Клаус победи на изборите за пратеници во регионалните собранија и за една третина од членовите на Сенатот. ОДС на Клаус освои 36 насто од гласовите, Комунистичката партија на Чешка и Моравија 19, а владеачката социјалдемократска партија 14 и пол насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG