Достапни линкови

Брисел: Ширак загрижен за растежот на еврото во однос на доларот


Францускиот претседател Жак Ширак, зборувајки на самитот на Европската унија, изјави дека е загрижен од растежот на Еврото кое е на границата на рекордот во однос на американскиот долар поставен во февруари годинава. Евро сега изнесува долар, 2887. Силното евро, се проценува би можело да влијае негативно врз европскиот економски растеж, бидејки ги прави евро - производите поскапи и неконкурентни во светот.
XS
SM
MD
LG