Достапни линкови

Брисел: Дводневен самит на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Лидерите на 25-те земји членки на Европската Унија денеска во Брисел го започнуваат дво-дневниот самит. Една од главните теми, како што јавуваат агенциите, се начините за подобрување на односите со Соединетите Држави, по реизборот на Џорџ Буш за претседател. На самитот ќе стане збор и за европската економија, имиграционата политика на Унијата, иранската нуклеарна програма, а лидерите утре ќе се разговараат и со ирачкиот премиер Ијад Алави за помошта на Унијата за обнова на Ирак.
XS
SM
MD
LG