Достапни линкови

Киев: САД и ЕУ ги оценија претседателските избори во Украина како чекор назад


Соединетите Држави и Европската Унија оценија дека првиот круг претседателски избори во Украина се чекор назад и го повикаа Киев вториот круг да го одржи во регуларна атмосфера. Владиниот кандидат премиерот Виктор Јануковиќ, кој е за тесни врски со Русија во првиот круг доби 40 насто, а про-западниот опозиционен кандидат Виктор Јушченко доби 39 проценти гласови.
XS
SM
MD
LG