Достапни линкови

Киев: Јануковиќ и Јушченко во вториот круг на претседателските избори


На вчерашните претседателски избори во Украина никој од кандидатите не го доби потребното мнозинство, а во вториот круг, што е закажан за 21-ви ноември, одат актуелниот премиер Виктор Јануковиќ и опозициониот лидер Виктор Јушченко. Според нецелосните резултати од изборната комисија, Јануковиќ освоил нешто над 40 насто од гласовите, а Јушченко 39 проценти.
XS
SM
MD
LG