Достапни линкови

Токио: Јапонските сили остануваат во Ирак


Јапонските сили остануваат во Ирак и покрај егзекуцијата на јапонскиот државјанин Шосеи Кода соопши премиерот Коизуми. Јапонскиот хуманитарец е киднапиран и погубен од групацијата на Абу Мусад ал Заркави која во замена за негово ослободување побара Јапонија да ги повлече своите сили од Ирак. Властите во Токиот потврдија дека обезглавеното тело пронајдено вчера во Багадад му припаѓа на нивниот државјанин Шосеи Кода.
XS
SM
MD
LG