Достапни линкови

Рим: Лидерите на ЕУ ќе го потпишат Европскиот Устав


Лидерите на Европската Унија, на денешната свеченост во Рим, ќе го потпишат Европскиот Устав, историски документ на 25-те земји членки, кој беше усогласен во јуни на самитот на Унијата во Брисел. За да стапи во сила, Уставот треба да биде ратификуван во секоја земја поединечно. Италијанскиот претседател карло Азељо Чампи оцени дека ова е голем чекор напред кон обединета Европа.
XS
SM
MD
LG