Достапни линкови

Ерусалим: Шарон отпушти еден министер, а четворица најавуваат оставки


Израелскиот премиер Ариел Шарон отпушти еден министер од неговиот кабинет, додека уште четворица други се закануваат со оставки. Ова дојде како последица од одобрувањето на неговиот план во парламентот за повлекување на еврејските населби од Газа во идната година. Официјален Вашингтон ја поздрави ваквата одлука на Кнесетот, нарекувајќи ја историски чекор што води кон палестинска држава која би живеала во мир со Изарел.
XS
SM
MD
LG