Достапни линкови

Москва: Втора годишнина од трагедијата во театарот „Дубравка“


Во Русија денеска се одбележува втората годишнина од трагичната заложничка криза во театарот Дубравка која резултираше со 130 загинати. Пред две години 40 чеченски милитанти зедоа 800 заложници во театарот по што руските сили изведоа напад. Повеќето од жртвите умреа од преголема доза на непознатиот гас употребен од руските сили.
XS
SM
MD
LG