Достапни линкови

Кабул: Хамуд Карзаи на прво место на претседателските избори во Авганистан


Според резултатите на претседателските избори во Авганистан на прво место е Хамид Карзаи со 54 насто, од 76 проценти преброени гласови. По Карзаи кој ја предводи привремената администрација подржан од американците, е поранешниот министер за образование Јанис Кануни со 17 прпценти а трет е етничкиот узбечки господар на војната Абдул Рашид Достум со 11 проценти.
XS
SM
MD
LG