Достапни линкови

Токио: Завршува донаторската конференција за Ирак


Претставници на 50-тина држави и меѓународни организации денеска во Токио ја завршуваат донаторската конференција за Ирак. На денешната затворена сесија се расправа за поефикасно користење на фондовите под закрила на Обединетите Нации и Светската Банка. Досега на Ирак му беа ветени околу 14 милиарди долари, но поголемиот дел од нив не се искористени поради продолжувањето на насилствата.
XS
SM
MD
LG