Достапни линкови

Сеул: САД го успоруваат повлекувањето


Соединетите Држави се согласија на побавно повлекување на американските трупи од Јужна Кореа. Според договорот меѓу Вашингтон и Сеул, повлекувањето на двенаесет ипол војници од триесет и седумте илјади, наместо во идната, треба да заврши фо две илјади и осмата година. Јужна Кореа претходно изрази страхување за нејзината безбедност поради тоа што Северна Кореа ја продолжува програмата за развивање нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG