Достапни линкови

Виена: Забрзување на преговорите за нуклеарната програма на С. Кореја


Меѓународната заедница станува нетрпелива поради тоа што се уште нема никаков напредок во шестпартитните преговори околу нуклеарната програма на Северна Кореа, изјави директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мохамед Ел Барадеи. Досега се одржани три рунди, додека четвртата што требаше да се одржи во минатиот месец беше одложена откако Пјонгјанг реши да не учествува. Во овие преговори се инволвирани и Јужна Кореа, Соединетите Држави, Русија, Кина и Јапонија.
XS
SM
MD
LG