Достапни линкови

Њујорк: Итна седница на Советот за безбедност за ситуацијата во Газа


Советот за безбедност на Обединетите Нации одржа итна седница посветена на најновата израелска офанзива во Појасот Газа. Арапаските држави поднесоа резолуција во која се бара од Израел да ги запре воените акции во регионот, но Европската Унија ги осуди палестинските напади врз израелска територија, а за израелските акции оцени дека се претерани. Соединетите Држави ги повикаа двете страни на воздржаност.
XS
SM
MD
LG