Достапни линкови

Белград: Ултранационалистите поразени на локалните избори


Прелиминарните резултати од вчерашниот, втор круг на локалните избори во Србија покажуваат дека прозападните кандидат ги победил ултранационалистите во Белград. Ненад Богдановиќ, од Демократската партија освои нешто над пеесет насто, додека Александар Вуќиќ од Српската радикална партија четириесет и осум проценти од гласовите за градоначалник на Белград. Што се однесува до Нови Сад пак, кандидатот на радикалите Маја Гојковиќ освоила неколку стотици глсови повеќе од демократот Борислав Новковиќ. Ова беа првите локални избори во Србија, по отстранувањето од власт на Слободан Милошевиќ во октомври две илјадитата.
XS
SM
MD
LG