Достапни линкови

Вашингтон: Астероидот Тутатис мина покрај земјата


Големиот астероид Тутатис наречен по келтскиот бог на војната вчера мина покрај земјата на одалеченост од милион ипол километри најблиско растојание од 1353 година. Астероидот е со широчина од 4,6 километри, а се движи со 39 илјади и 600 километри на час, соопшти НАСА. Следното најблиско минување на Тутатис до земјата ќе биде по 500 години.
XS
SM
MD
LG