Достапни линкови

Белград: Денеска локални избори


Во Србија денеска се одржуваат локални избори. Според агенциските извештаи во 7 часот утринава отворени се сите избирачки. Во Војводина пак граѓаните бираат и пратеници за покраинскиот парламент. Во Прешево се бираат само советници а не и претседател на општината. Граѓаните на Србија советниците ги избираат по пропорционален модел , а прв пат директно се избира претседател на општината, по мнозински систем.
XS
SM
MD
LG