Достапни линкови

Њујорк: Денеска гласање за резолуцијата на САД за Судан


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска треба да гласа за американската предлог резолуција како притисок врз суданската влада да го оконча конфликтот во Дарфур. Иако постојат некои забелешки од Русија и Кинадипломатите во Њујорк не очекуваат тие да стават вето на резолуцијата со која се предвидуваат санкции против Судан за извоз на нафта.
XS
SM
MD
LG