Достапни линкови

Пекинг: Состанок на ЦК на Комунистичката партија


Денеска во Пекинг почна четиридневниот состанок на Централниот комитет на Кинеската комунистичка партија. Состанокот, како што јавуваат агенциите, е фокусиран врз подобрувањето на раководниот тим на оваа партија. Во Пекинг се шпекулира дека притоа би можело да дојде и до повлекување на поранешниот претседател Џијан Цемин од функцијата, шеф на влијателната Централна воена комисија, а неговото место да го заземе сегапниот претседател Ху Џинтао.
XS
SM
MD
LG