Достапни линкови

Виена: Состанок на претставници на ЕУ и САД за иранската програма за нуклеарно оружје


Претставници на Соединетите Држави и на Европа на состанокот во Виена ќе дискутираат како да се справат со иранската програма за нуклеарно оружје. Меѓународната агенција за атомска енергија најави дека до петок ќе усвои резолуција во врска со ова прашање. Меѓутоа, од дипломатски извори се дознава дека усвојувањето би можело да биде одложено, бидејќи Соединетите Држави вршеле притисок таа да биде построга од онаа што ја предлагаат Европските држави и Русија.
XS
SM
MD
LG